Drukuj

Sala edukacyjna Arboretum Nadleśnictwa Supraśl w Kopnej Górze 1

 

„Braterstwo Puszczy” to tytuł cyklu opowieści leśnych Marcina Rębacza, dziennikarza związanego zawodowo z mediami od 1989 roku, działacza organizacji pozarządowych i dyrektora do spraw promocji i rozwoju Białoruskiego Radia Racja. Tym razem Rębacz buduje lepszy świat pisząc opowieść o niezwykłej przyjaźni, która nawiązuje się pomiędzy mieszkańcami puszczy: nornicą Rudą, niedźwiedziem Barym, małym liskiem Jockerem. Wplątuje ich w niebezpieczne przygody, prowadzi przez pola i łąki, wartkie strumienie, doliny i cienistą puszczę, w której czai się niebezpieczeństwo. Opowieść budzi dreszczyk, ale i pełna jest otuchy, której zdaje się dodawać głos Rębacz, ukryty pod postacią dobrodusznego niedźwiedzia:
Kiedyś myślałem prosto: muszę być silniejszy niż inni, zdobyć dla siebie jak najwięcej terenu: lasu, łąk, strumienia, i pilnować, żeby nikt nie zabrał mi choćby skrawka. Dziś wydaje mi się, że to była strata czasu, że trzeba było zajmować się czymś innym.
(…) Po prostu, na koniec zrozumiałem, że dla mnie najlepiej byłoby gdybym kiedyś, przed laty, posadził kilka drzew, a później opiekował się nimi i cieszył się z tego jak pięknieją i rosną.

Czy mała Nornica może zaprzyjaźnic się z niedźwiedziem? Czy przyjaźń może odmienić charakter liska Stevena? Czy puszcza to bezpieczne miejsce?

Fundacja X zaprasza na warsztaty literacko-plastyczne inspirowane opowieściami Marcina Rębacza. Będzie to pierwsza publiczna odsłona „Braterstwa Puszczy”, podczas której w obecności autora oraz Adama Obuchowicza, malarza i przyszłego ilustratora opowiadań, zmierzymy się z zadaniem stworzenia ilustracji leśnych historii i postaci bohaterów. Być może niektóre prace wykorzystane zostaną w późniejszej publikacji.

Program warsztatów:
- wspólne czytanie fragmentów opowiadań "Braterstwo Puszczy" Marcina Rębacza - prowadzenie Marcin Rębacz i Joanna Dolecka,
- zajęcia plastyczne dotyczące tworzenia ilustracji książki "Braterstwo Puszczy" - prowadzenie Adam Obuchowicz,
- spacer po Alpinarium Nadleśnictwa Supraśl w Kopnej Górze.

Zapraszamy na warsztaty w niedzielę 27 maja w godz. 11.00 – 14.00 do sali edukacyjnej w biurze Arboretum Nadleśnictwa Supraśl w Kopnej Górze 1 (ok 10 km od Supraśla, w drodze na Krynki). Zajęcia kierowane są do dzieci od 6 do 14 roku życia. W trakcie warsztatów osoby zainteresowane (rodzice) będą mogły zapoznać się z ofertą sadzonek Nadleśnictwa Supraśl.
Warsztaty są bezpłatne, ilość miejsc ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń). Obowiązują zapisy chętnych pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 25 maja 2018 r. do godz. 12.00.
Zapraszamy!

 

Relacja fotograficzna z warsztatów: